psychologia

Psychologia odchudzania – dlaczego jest taka ważna?

O kilka punktów procentowych rocznie zwiększa się skala otyłości i nadwagi w Polsce. W każdym roku, liczba osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej rośnie. Na nic zdają się być kampanie społeczne, interwencje rządowe (np. podatki od niezdrowej żywności) czy rozbudowa tzw. „siłowni pod chmurką”. Niestety, nadal tyjemy w zastraszającym tempie.

Na pytanie „jak schudnąć” próbuje odpowiedzieć coraz więcej osób. Dzisiaj pragniemy przedstawić poradnik inny niż zwykle. Tym razem, udostępniamy trzy kluczowe kroki, które pozwolą Ci szybko schudnąć.

Aby było „łatwo, szybko i przyjemnie” przed rozpoczęciem odchudzania proponujemy zapoznać się z terminem motywacji oraz elementami, które mają na nią wpływ. Wszakże, bez motywacji trudno o osiągnięcie jakichkolwiek celów.

Krok numer 1: zrozum swój jadłospis
Wiele osób błędnie zakłada, że odchudzanie to proces, który polega na restrykcyjnym trzymaniu się założeń dietetycznych. Nic bardziej mylnego. Redukcja to proces, który wymaga zrozumienia tego, co robimy. Dlatego też, zamiast angażować się w niezrozumiały jadłospis proponujemy:

 1. Czytać etykiety produktów.

 2. Korzystać z kalkulatorów kalorii.

 3. Weryfikować ilość przyjmowanym witamin.

 4. Sprawdzać zamienniki dla konkretnych produktów.

 5. Całkowicie zrezygnować z konsumpcji produktów „nieznanych”.

Nauka może potrwać trochę czasu, dlatego też w pierwszej kolejności warto bazować na produktach powszechnie znanych, głównie owocach i warzywach. Z czasem, warto do-edukować się w zakresie znajomości składników chemicznych (oznaczonych symbolem E), tak aby dowiedzieć się, które są zdrowe, a których powinniśmy unikać.

Poprzez naukę, zrozumiemy co i jaki ma wpływ na skład i budowę naszego ciała. W momencie kiedy zrozumiemy, że jeden batonik ma tyle samo kalorii co pełnowartościowy posiłek – łatwiej będzie nam z niego zrezygnować.

Krok numer 2: wprowadzić zasadę 90-10
Zasada „90-10” to nic innego jak założenie polegające na tym, że przez 90% czasu stosujemy się do założeń naszego jadłospisu, a przez 10% czasu nie zwracamy uwagę na to jemy. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że zasadę tę stosujemy w odniesieniu do pełnych dni. Oznacza to, że jeden na dziesięć dni jest pewnego rodzaju odpoczynkiem od założeń dietetycznych.

Powyższa zasada ma ogromny wpływ na naszą motywację. Przez 9 dni, trzymamy się założeń i w niedalekiej odległości widzimy cel, który pozwala nam na pełen „reset”. Jeden dzień nie będzie miał zbyt dużego wpływu na nasze rezultaty. Owszem, może lekko zaprzepaścić wykonaną pracę, ale też przynieść wiele korzyści.

Idąc dalej, musimy pamiętać, że stosując zasadę 90-10 nie powinno być miejsca w naszej diecie dla jakichkolwiek pokus. Dieta musi być zdrowa, smaczna, ale i przy tym dostatecznie restrykcyjna.

Krok numer 3: zrozumieć istotę innych elementów wpływających na redukcję

Odchudzanie to proces skomplikowany, którego efektywność zależna jest od wielu różnych czynników. Ich zrozumienie jest kluczowe zarówno dla osiąganych rezultatów, jak i naszej motywacji. O czym zatem należy pamiętać kiedy się odchudzamy?

 1. Każda forma aktywności fizycznej jest jak najbardziej wskazana. Im więcej ruchu w ciągu dnia, tym większe zapotrzebowanie na energię (większe spalanie).

 2. Wpływ na pracę układu trawiennego ma również zdrowy sen. Aby metabolizm pracował wydajniej, powinniśmy spać regularnie i dostatecznie długo.

 3. Pozytywny wpływ na odchudzanie coraz częściej mają suplementy diety. Stosowanie takich środków może być również sposobem na urozmaicenie diety (uzupełnienie niedoborów).

 4. Aby odchudzanie przychodziło z łatwością, jego elementem powinien być relaks. Odpoczynek dla ciała i duszy może przybierać dowolne formy. Ważne jest to, aby był realizowany regularnie.

Jesteśmy przekonani, że kluczem dla redukcji jest pełna świadomość tego, co robimy. Łatwiej będzie nam bowiem schudnąć, gdy:

 • ograniczymy błędy w odżywianiu/aktywności fizycznej

 • wzmocnimy motywację

 • będziemy świadomi konsekwencji i zagrożeń każdego naszego ruchu

Bez względu na wszystko warto się przygotować na poważną krucjatę. Odchudzanie to bowiem proces wymagający cierpliwości i zaangażowania.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *