odchudzanie 45+

Nadwaga w czasie menopauzy: charakterystyczny problem!

Klimakterium określane również jako okres menopauzalny, to uciążliwy okres w życiu kobiety. Przed menopauzą (ustaniem miesiączkowania) dochodzi do bardzo dużych zmian w organizmie kobiety, które w zdecydowanej większości wywoływane są przez zmiany o charakterze hormonalnym.

Klimakterium – jak rozpoznać?

Liczne objawy klimakterium mogą sugerować kobiecie, że znajduje się w okresie okołomenopauzalnym. Warto jednak przeprowadzić dokładne badania lub chociażby dokonać testu menopauzalnego (dostępne w każdej aptece). Wszakże, objawy klimakterium mogą przypominać chociażby ciążę.

Objawy klimakterium

Podczas tego specyficznego okresu, dochodzi do licznych zmian. Najbardziej charakterystyczne to:

  • zimne poty

  • uderzenia gorąca

  • nadmierne tycie (wzmożony apetyt)

  • męczliwość i brak mobilizacji do podejmowania działania

  • huśtawka nastrojów

  • zaburzenia miesiączkowania

  • zmiany skórne (trądzik, cellulit, łupież)

Siła konkretnych objawów jest różna i zależy od konkretnego przypadku. Czasami symptomy są na tyle słabe, że kobieta nawet nie jest świadoma, że właśnie następuje przekwitanie organizmu. Istnieją jednak przypadki w których objawy są na tyle silne, że uniemożliwiają normalne funckjonowanie.

Profilaktyka i leczenie menopauzy

Menopauza zwykle pojawia się w wieku około 40-50 lat, co oznacza, że można się jej spodziewać. Kobietom, którym blisko do tego wieku zaleca się zmienę trybu życia na zdrowszy, celem ograniczenia nasilenia objawów klimakterium. Do działań profilaktycznych zaliczamy: zmianę nawyków żywieniowych, wzmożenie aktywności fizycznej, suplementację (kompleksy witaminowo-mineralne), rezygnacją z używek (alkohol, papierosy), dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, relaks.

Jeśli zaś chodzi o leczenie menopauzy to polega ono na łagodzeniu objawów. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do interwencji hormonalnej – tj. spożywanie hormonów w celu wyregulowania gospodarki.

Warto przy tym zauważyć, że menopauza może pojawić się także w młodszym wieku (tzw. przedwczesna menopauza), jej leczenie wyglądać może znacznie inaczej (inne przyczyny występowania zjawiska).

Nadwaga – nieestetyczny i niebezpieczny defekt charakterystyczny dla menopauzy

Nadwaga to problem, którego skala jest ogromna. W Polsce z nadmiarem tłuszczu walczy niemal 50% społeczeństwa. Co więcej – liczba osób borykających się z tym problemem stale wzrasta. Co istotne, nadwaga jest

Jak szybko spalić tkankę tłuszczową?

Ostatnimi czasy odchudzanie to temat niezwykle popularny. Tysiące osób poszukuje odpowiedzi na kluczowe pytanie „Jak schudnąć?”. Otóż, nie jest to wcale takie trudne. Wymagane jest jednak zaangażowanie i samodyscyplina.

Po pierwsze: dieta

Proces odchudzania warto rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych. Jadłospis odchudzający powinien być zdrowy i zbilansowany. Nie warto korzystać z diet głodówkowych – skutkować mogą osłabieniem i są gwarancją efektu jojo.

Dieta odchudzająca powinna mieć minimalny ujemny bilans kaloryczny (minus 200-300 kcal). Oznacza to, że od wyliczonego zapotrzebowania (na podstawie wagi i aktywności fizycznej) należy odjąć 200-300 kcal.

Po drugie: ćwiczenia

Odchudzanie to trening. Ćwiczenia mogą mieć różny charakter. Można wykonywać sesje treningowe w domu (plan treningowy domatora), na siłowni lub w plenerze (bieganie, jazda na rowerze). Każdy trening posiada jednak cechę wspólną: powinien być realizowany regularnie.

Ponadto, należy pamiętać o tym, aby bezustannie zwiększać obciążenie treningowe. Mięśnie muszą być stymulowane coraz większą intensywnością, co pozwoli na poprawę efektywności treningu.

Po trzecie: suplementacja

Dodatkowe wspieranie odchudzania suplementami to jak najbardziej dobry pomysł.Specyfiki tego typu pozwalają poprawić efektywność treningu i diety, a co za tym idzie znacznei skrócić czas odchudzania.

Należy jednak mieć na uwadze, że suplementy to nie wszystko. Wiele osób przecenia ich właściwości i ogranicza sie do zażywania tabletek i proszków. Warto mieć świadomość, że preparaty tego typu, bez asysty diety i treningu są najzwyczajniej w świecie nieskuteczne.

Pamiętaj: tempo odchudzania zależy od Twojego zaangażowania i dyscypliny. W ciągu miesiąca można schudnąć nawet 5-6 kilogramów. Nie mniej, przy menopauzie, lepiej odchudzać się w trochę wolniejszym tempie, tak aby odchudzanie miało możliwie bezpieczny charakter.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *